Hamvay Péter: Orbán, a legóbajnok
Szubjektív lapajánló.
A szlovák belügyminiszter azt közölte, hogy elérték a célt, vagyis „sikerült egyértelműen az illegális migránsok tudtára hozni, hogy megváltozott a szlovák migrációs politika”.
Az elképzelésről Szlovákia új kormánya még nem egyezett meg a magyar kabinettel.
Robert Fico miniszterelnök nyilatkozata szerint meg kell fékezniük a tömeges migrációt, amelynek egyre nagyobb a veszélye.
Uniós körökben azonban lapértesülések szerint általános nézet, hogy Orbán decemberig be fogja adni a derekát. A Financial Times mindeközben arról ír, hogy Lengyelország úgy lehet ismét erő az Európai Unióban, hogy közben függetleníti magát Orbán és Fico hisztérikus kitöréseitől.
Továbbra is téma a nemzetközi sajtóban a pekingi Orbán–Putyin-találkozó. Ahogyan az is, hogy a magyar miniszterelnök utolsó EU-s mentsvára lehet Robert Fico, akinek soha nem kísérte akkora figyelem a nemzetközi szereplését, mint most. A New York Times a leállított szlovák fegyverszállításokról ír. Az Euractiv Katarina Barleyt, az Európai Parlament szociáldemokrata alelnökét idézi, akinek megvan a véleménye az Európai Bizottság és a magyar kormány lehetséges alkujáról. Az egyik legbefolyásosabb francia értelmiségi, a lengyel–zsidó származású Alain Finkelkraut az izraeli konfliktusról beszél a Der Standardban.
A tiltás azonban nem vonatkozik a humanitárius segélyekre, azokra továbbra is számíthat Kijev.
Zuzana Caputová szlovák államfő az új kormánytól azt kérte, ápolja a jószomszédi viszonyokat, Robert Fico pedig egyértelmű nemzeti hangú külpolitikát ígért.
A tárcákat is elosztották, a leendő kormányfő, Robert Fico pedig megjelölte a kormánya két prioritását: az életszínvonal javítását és a nemzeti érdek előtérbe helyezését.
Robert Fico politikai stratégiája sok tekintetben hasonlít Orbán Viktoréra és Jaroslav Kaczynskiéra, ám számos ponton eltér azokétól: a Nyugatot például nem tette meg kedvenc célpontjává, sőt inkább lojális maradt az EU-hoz és a NATO-hoz, Oroszországhoz fűződő viszonya összetettebb Orbánénál, írja Dariusz Kalan az amerikai lapban.
Magyar Levente még Orbán Viktor stábjában dolgozott, amikor összeismerkedett barátnőjével, aki mára a felesége. Közösen szervezték Orbán és Fico találkozóit, Magyar viszont mindeközben az Alkotmányvédelmi Hivatal informátora volt.
A Wall Street Journal korábbi főszerkesztője azt írja, Izraelnek nem kell önmérsékletet tanúsítania a Hamásszal szemben. Yuval Noah Harari úgy véli, a mostaninál nagyobb veszéllyel Izrael megalakulása óta nem néztek szembe az izraeliek és a palesztinok. Várhelyi Olivér diplomáciai magánakciója után Ursula von der Leyennek fel kell tennie a kérdést, hogy kézben tartja-e még a csapatát, írja a Die Presse. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Die Presse szerint Orbán Viktor lelki szemei előtt a kényszeriparosítás ábrándja lebeg. Az Amnesty International volt igazgatója szerint hiba volna, ha Izrael túlreagálná a Hamász támadását, írja a Guardian. A Der Standard szemleírója szerint Európában és Amerikában is "nyomulnak a rombolás erői". A Süddeutsche Zeitung nem sok jót vár Robert Ficótól, jelesül azt, hogy csak a demokrácia látszatát tartja majd fent. Az Economist szerint hatalmas a tét a vasárnapi lengyel választásokon. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A dokumentum kimondja, hogy az Irány (Smer) adja a miniszterelnököt, míg a Hang (Hlas) a házelnököt.
Smer-SNS-Hlas kormány lesz Szlovákiában, Peter Pellegrini házelnök lehet.
Több mint egy hete zajlanak a szlovákiai választást követő koalíciós egyeztetések, amelyekről vajmi keveset lehet tudni. A kormányalakítási megbízás Robert Fico kezében van, de könnyen előfordulhat, hogy nem a győztes visz mindent.
Robert Fico a nyertes választás után két hetet kapott kormányalakításra. Egyik partnere a Peter Pellegrini vezette HLAS lesz nagy valószínűséggel, de a harmadik koalíciós partner még kérdéses, és úgy tűnik, a szociáldemokratákkal kötött szövetség érdekében Fico nem hajlandó lemondani a vezetői pozícióról.
Orbán Viktor közép-európai követői mind a nagy pankrátorra akarnak hasonlítani. Ugyanúgy döng a lábuk alatt a padló, hátuk mögött a deszkapalánk, ugyanúgy csörgetik a játék fegyvereket, ugyanúgy tombolnak a választási ringben. Vélemény.
Magyarország és Lengyelország a grenadai EU-csúcson is kötözködik, írja a Bloomberg. A Frankfurter Rundschau ugyanerről a két országról beszél: a lap szerint vezetői Donald Trump visszatérésében reménykednek. Az Economist vezércikke azt írja, Ukrajna számára szörnyű, ami az amerikai képviselőházban történt. A Washington Post szerzője szerint Ukrajnának kemény döntést kell hoznia háború és béke kérdésében. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Be is hívatták a külügyminisztériumba az orosz nagykövetet, de beteget jelentett.